top of page

Kako poteka obnova vozila?

Tukaj izveš vse!

SASIJA.png

Razstavljanje celotnega avtomobila je ključni korak pri obnovi vozila. Med tem postopkom se temeljito preverijo vsi šibki in prerjaveli deli, ki bi lahko predstavljali tveganje za varnost in trajnost vozila. Pri tem se skrbno pregleda celotno šasijo, da identificiramo območja, ki jih bo treba prihodnje izrezati, popraviti ali zgolj očistiti korozije. 

obnova1.png

Drugi korak v procesu obnove šasije vključuje varjenje in čiščenje. Prerjaveli deli se odrežejo in nadomestijo z drugimi ki so natančno oblikovani po originalu. V nekaterih primerih se uporabi nadomestne originalne dele če so na voljo. Površinska korozija se odstranjuje  s pomočjo različnih tehnik, kot so brušenje, peskanje in drugi postopki, ki zagotavljajo temeljito čiščenje in pripravo površine za nadaljnje obdelave. Cilj je obnoviti šasijo do popolnosti, pri čemer se poskrbi za vsako podrobnost, da bi dosegli najdaljšo možno življensko dobo po obnovi.

epoxied.png

Tretji korak obnove vključuje barvanje s temeljno barvo na osnovi epoksija, obogateno s cinkovim fosfatom. Gre za industrijski razred temelja, ki se nanaša kot prvi sloj in zagotavlja izjemno zaščito proti koroziji. Celotno podvozje, vključno z votlimi deli, kot so pragovi, je skrbno premazano s to temeljno barvo. Poleg tega se pobarvajo tudi kabina in motorni prostor, kar zagotavlja celovito zaščito vseh kritičnih delov vozila.
 

Po nanosu temelja se podvozje dodatno zatesni na originalnih mestih z t.i "seam sealerjem" in epoksi lepilom.

  Za na konec pa se pobarva s črno poliuretansko barvo, ki dodaja še dodatno plast zaščite in daje podvozju estetsko dovršen videz. Po želji lahko podvozje zaščitimo še z zaščito proti kamenjem na osnovi gume, kar zagotavlja dodatno odpornost proti poškodbam, ki jih lahko povzročijo kamenčki in drugi delci med vožnjo.Tako zagotovimo vrhunsko zaščito in dolgotrajno obstojnost vozila.

Četrti korak v procesu obnove vključuje barvanje motornega prostora v poljubno barvo, kar doda dodatno estetsko privlačnost vozilu. Ta korak je še posebej pomemben za tiste, ki želijo svoj avtomobil predstaviti na avtomobilskih razstavah ali preprosto izstopati z edinstvenim videzom. Izbira barve motornega prostora omogoča personalizacijo vozila in razbije monotonost med zunanjo barvo ter notranjostjo pri motorju.

bay1.png
vijaki1.png
podn1.png

Naslednji korak obnove vključuje peskanje vseh delov, ki so pritrjeni na avtomobilsko podvozje, kot so most, sprednje in zadnje roke, rezervoar in drugi sestavni deli.

Peskanje je ključen proces, saj odstrani vse sledi rje, umazanije in stare barve, ter pripravi površino za nadaljnje postopke.
 

Po peskanju se vsi deli prebarvajo z epoksi temeljem, ki zagotavlja odlično zaščito pred korozijo. Nato sledi nanos črne poliuretanske (PU) barve, ki dodatno ščiti dele in jim daje estetski videz.
 

Zavorne čeljusti se običajno pobarvajo v rdečo barvo, kar prispeva k športnemu videzu avtomobila.

Po želji pa je možna uporaba tudi drugih barv. Za še bolj izrazit videz podvozja lahko sprednje in zadnje roke pobarvamo v belo barvo, stabilizatorje pa v modro ali katerokoli drugo barvo. S tem dosežemo privlačen kontrast in poskrbimo, da vidni del podvozja izstopa ter pritegne pozornost.

Vijaki gredo skozi proces galvanizacije, s katerim dobijo nov videz in izboljšano zaščito proti koroziji. Galvanizacija s cinkom zagotavlja odlično zaščito, vendar ne doda končnega videza vijakov. Ta korak je dosežen s pasivacijami, ki vijakom dajejo različne barvne odtenke, kot so zlata, srebrna oz. bela ter črna.

podn skup.png

Po končanem barvanju sledi sestavljanje podvozja.

Vsi vijaki in puše se skrbno namažejo z bakreno mastjo. Ta korak je ključnega pomena, saj bakrena mast preprečuje zarjavenje in zagozditev vijakov, kar olajša njihovo ponovno odstranjevanje med vzdrževalnem servisiranju v prihodnosti.

interior1.png

Sestavljanje notranjosti je naslednji ključni korak v obnovi vozila.

  Vključuje pa namestitev protihrupnih plošč, ki učinkovito zmanjšujejo vdor vibracij in zunanjega hrupa v kabino, s čimer zagotavljajo bolj udobno in tišjo vožnjo.

Ko so protihrupne plošče nameščene, sledi pritrjevanje vseh nosilcev in armature. Nato se namestijo tepihi, plastični elementi in ostali deli notranjosti, kot so sedeži, sredinska konzola, obloge vrat...

Vsak del se skrbno namesti in pritrdi, da se zagotovi popolna funkcionalnost.

vti swap.png

Sledi priprava in vgradnja motorja.

V nekaterih primerih motorji ne potrebujejo generalne obnove, ki vključuje menjavo batnih obročkov, teflonov, honanje cilindrov in druge pomembne postopke.

Če je motor v dobrem stanju, se osredotočimo na temeljito čiščenje in tesnenje motornega sklopa, kar zagotavlja optimalen izgled in preprečuje morebitno puščanje.
 

Poleg tega se tukaj posveti tudi barvanju in cinkanjem nosilcev motorja. Barvanje in cinkanje poskrbi za estetski videz in dodatno zaščito pred korozijo.

Ko je podvozje sestavljeno in motor vgrajen,
tako da se avtomobil lahko zažene in premika, se začne barvanje vseh delov avtomobila.

V primerih, kjer je obstoječa barva avtomobila v odličnem stanju, preskočimo barvanje in se osredotočimo na sestavljanje in pripravo vozila za vožnjo.
 

Po tem sledi montaža vseh preostalih delov avtomobila, kot so karoserijski paneli, svetila, stekla, ogledala in drugi zunanji elementi.

Vozilo nato preizkusno postavimo na cesto, kjer se izvedejo obsežni testi vožnje, da se preveri delovanje vseh sistemov in sklopov.
 

Nadaljuje se s homologacijo vseh opravljenih predelav, kar vključuje preverjanje skladnosti z zakonskimi zahtevami in standardi.

Po uspešni homologaciji se izvede še preventivni pregled vozila, ki zagotavlja, da je vse v brezhibnem stanju pred končno registracijo.
 

Ta postopek zagotavlja, da je avtomobil popolnoma pripravljen na varno in zanesljivo vožnjo, ter da izpolnjuje vse potrebne standarde in predpise.

vti1.png
vti2.png

© 2023 domenxdp, vse pravice so pridržane.

bottom of page